فریاد مرگ
ساعت ۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٢/٢٢   کلمات کلیدی: عزت الله فریدنیا

 

  تحقیقات جدید اینجانب در مورد مواد مخدر مدرن می باشد که به صورت بروشوری در عید نوروز ۸۶ در سطح شهرقائمشهر و استان مازندران با همکاری جمعیت هلال احمرپخش شد .  

 

هشدار : هشدار :نسل کشی خاموش

همه می گویند و قدیمی ها تصدیق می کنند که جوان هم جوان های قدیم ، حق با شماست . امروزه جوانان بدنبال مرگ می روند و شما قدیمی ها بدنبال آزادی.

چرا جوانان سرزمین ما با وجود مشاهده گذشتگان، خود را بسوی نیستی فقط برای لحظه ای آرامش و شاد بودن سوق می دهد؟ انتظار می رود با اطلاع رسانی کامل این خطر بزرگ را از جوانان از نسل مردمان صادق و راستگوی آریایی ها از بین ببریم.

داروهای توهم زا که متاسفانه پیکره اصلی جامعه را تحت شعاع قرار داده داروهایی که در پارتی ها و محافل شبانه در میان جوانان فریب خورده توزیع می شود تا اثرات مخرب آن جسم و روان آنان را در هم فرو ریزد.

 اعتیاد پدیده ای تباهی آور ، خانمان سوز ، بنیان برافکن و عامل اسارت انسان امروزی است. در حال حاضر بحران مواد مخدر بعد از بحران نابودی محیط زیست ، بحران بمب اتمی و بحران فقر بعنوان چهارمین بحران جهانی مطرح است. ثابت شده که وابستگی جسمی به مواد مخدر درمان می شود و به اصطلاح سم از بدن خارج می شود ولی آنچه باعث گرایش معتاد به مواد مخدر می شود وابستگی روانی است.

قاچاقچیان بین الملل مواد مخدر از تجارت افیون در جهانه سالیانه پانصد میلیارد دلار سود می برند و باعث مرگ و میر و از هم گسیختگی اجتماعی ، بزهکاری ، قتل ، تجاوز و تباه شدن مغزهای جوان و فعال بشری می شوند و جوانان ما خودرا بدنیال مدهای گرایش مواد مخدر سپری میکنند. سوداگران مرگ کشورمان ایران را بعنوان بهترین مسیر عبور مواد مخدر به کشورهای اروپایی و آسیایی می دانند و مردم در خطر این فساد هستند . بیماریهایی نطیر ایدز و هپاتیت در بین معتادین بیشترین شیوع را داشته و در ایران بیشترین موارد ایدز و هپاتیت نزدیک به 69% در بین معتادین به مواد مخدر گزارش شده است.

در دنیا بیست هزار نوع از مواد محرک صناعی شناخته شده است و متاسفانه در ایران 1700 نوع آن موجود است.

برخی از داروهای توهم زا :

LSD و  PCP  و  2CP  و  GHB  و کتامین و داروهای کلوپی.

چگونه معتادان را تشخیص دهیم :

·        تمایل به کناره گیری از بستگان و معاشرت با

 دوستان  مشکوک

·        مخفی نگه داشتن اعتیاد از خانواده

·        حالت خواب آلودگی و افسردگی و عدم تحرک

·        درخواست مکررپول به بهانه های مختلف

·        پرگویی ، یاوه گویی و دروغ گویی

·        تضعیف حافظه عدم احساس مسئولیت و وقت

 شناسی

·     خیره شدن به یک نقطه و عکس العمل هایی همراه با مکث و تردید

·     کاسته شدن اشتها و تمایل بیشتر به سیگار و

 چای

·     وجود اثرات سوختگی در انگشتان و کشف وسایلی از قبیل دستمال کاغذی لوله شده و چوب کبریت تمام سوخته و زرورق آلوده

·     استعمال داروهای خواب آور

·     وجود نقطه های آبی یا سیاه بر روی بازو و ساق و حتی پشت دست

·     تغییر حالت غیر طبیعی مردمک چشم

·     در صورتی که شخص مشکوک به اعتیاد به مدت 12 تا 24 ساعت مداوم تحت نظر قرار بگیرد وعلائمی مانند تشنج و دردهای شدید عضلانی توهم و ناراحتی عصبی در او ظاهر شود.

 

چگونه از آلوده شدن جوانان به این سم خطرناک جلوگیری کنیم؟

·        * جوانان خود را با معضلات فردی و اجتماعی ناشی از استعمال مواد مخدر آگاه سازیم

·        *  به مشکلات جوانان توجه و در حل آن بکوشیم

·        *  فرزندان را به مطالعه تشویق و اوقات فراغت آنها را با فعالیتهای تفریحی سالم پر کنیم.

*  فرزندان را به فعالیتهای ورزشی فرهنگی و هنری تشویق کنیم و آنها را با امور دینی و مذهبی آشنا و به فریضه نماز تشویق کنیم.

*  در موقعیت های بحرانی ، فشارها و تنشهای روحی راهنما و همراه آنها باشیم

* دوست آنها باشیم و بر چگونگی خرج کردن پولهایشان توجه داشته باشیم.

*  به جای تاکید بر شکستهای فردی ، فرزندانمان را به فعالیت های مثبت و جبران شکست ها ، تشویق کنیم.

*  سعی کنیم با فرزندان خود رابطه دوستی و عاطفی داشته باشیم.

آیا مرگی دردناکتر و مظلومانه تر از این هم هست مرگی که در سایه بیاطلاعی مردم و جامعه اتفاق می افتد . متاسفانه مواد مخدر و داروهای توهم زا در جامعه به سرعت در حال پیشرویو قربانی گرفتن است وچیزی نمانده تا به یک اپیدمی تبدیل شود . داروهای توهم زا مخصوصا کراک انقدر ناشناخته است که اگر حتی در اینترنت هم بخواهید راجب آنمطلب تهیه کنید بیش از 5-6 صفحه آ 4 بدست نخواهید آورد و همین اطلاعات هم در موردکراک کوکایین است که در امریکا و اروپا رواج دارد و بسیار گران است.

گفته می شود برخی شکلاتها و آدامس های برچسبی مخلوط به مواد مخدر مخصوصا کراک می باشند

قانون مبارزه با مواد مخدر

ماده 8 : هر کس هرویین ، مرفین ، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکایی را وارد کشور کند یا مبادرت به ساخت ، تولید ، توزیه ، صدور ، ارسال ، خرید و فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهد شد :

1- تا پنج سانتی گرم از پانصد هزار ریال تا یک میلیون ریال جریمه نقدی و 20 تا 70 ضربه شلاق.

2- بیش 5 سانتی گرم تا یک گرم از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی و 30 تا 70 ضربه شلاق.

3- بیش از یک گرم تا چهار گرم از 8 میلیون تا 20 میلیون ریال جریمه نقدی و دو تا پنج سال حبس و 30 تا 74 ضربه شلاق.

4- بیش از 15 گرم تا 30 گرم از 40 میلیون تا 60 میلیون ریال جریمه نقدی و 10 تا 15 سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

5- بیش از سی گرم اعدام و مصادره اموال با استثنای هزینه تامین زندگی متعارف برای خانواده محکوم

 

کراک

 

کراک ماده ی مخدر جدیدی است که بنا به مشخصاتی که دارد به مراتببدتر از ایدز بدتر از سرطان و غیر قابل مقایسه با حتی هرویین شروع به نسل کشی بینجوانان ایران کرده است اگر جوانان و خانواده ها عمق این فاجعه را به سرعت در نیابندنسل جوان در معرض تهدیدی جدی قرار دارد .خطری که در کمتر از 2 سال جوانان کشورمانرا مثل برگ خزان به زمین خواهد انداخت . تا کنون چه شناختی از این ماده خطرناکداشته اید؟ماده مخدر نوظهور به نام کراک از مدتی پیش مورد توجه عملی های نسل جدید قرار گرفته و در حال حاضر روز به روز مصرف کنندگان بیشتری از تریاک و هروئین به کراک تغییر ذائقه می دهند.

دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در خبرگزاری مهر در مورد مصرف مواد مخدر جدید و عوارض آن به خانواده ها هشدار داد و به عدم شستشوی اجساد معتادان کراکی در غسلخانههای کشور کرد.

مصرف کراک باعث می شود که فرد هیچ دردی را حس نکند و در نتیجه بیماریهای مختلفی در بدنش به راحتی پخش می شود علاوه بر آن مخدرها سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند و راه برای ورود عوامل عفونی باز می شود در نتیجه شخص معتاد به کراک احتمالا دچار چند بیماری مختلف هم خواهد شد. وقتی فرد سالم می میرد پس از طی زمان مشخص مثلا 72 ساعت جسمش دچار پوسیدگی هایی خواهد شد حال اگر شخصی معتاد به کراک و آلوده به عفونت درونی باشد پس از مرگ در مدت 12 ساعت به همین مرحله خواهد رسیدجنازه یک روزه او مانند جنازه چند روزه افراد سالم است و بسیار زودتر فاسد و از هم می پاشد. مخاطب آن بیشتر بین سنین 20 تا 30 سال هستند هر چند قسمتی از معتادان قدیمی را هم به خود جذب کرده است .

کسانی که به هروئین معتاد هستند و می خواهند با ماده ای دیگر آن را ترک کنند نوع مصرف را تغییر می دهند در حالی که ماده جایگزین به مراتب خطرناکتر از اولی است.

کراک در پارتیها و جمعهای دوستانه بیشتر رواج پیدا کرده دختران هم مصرف کننده آن هستند و اگر چه به مقدار کمتری نعشه می شوند ولی وابستگی بیشتری پیدا می کنند آنها به دوستان خود بفرما می زنند استفاده از کراک را بعد از مصرف کریستال یا اسید پیشنهاد می کنند تا اثر محرک را کمتر کند شایعاتی درباره تاثیر کراک بر فعالیت های جنسی هم وجود دارد که ناشی از تبلیغات در مورد کراک آمریکایی است و در مورد کراک آسیایی مصداق پیدا نمی کند.قیمت کراک بسیار گران است ولی کراکی که در بین جوانان وجود دارد به مراتب بسیار ارزان می باشد و این کراک آسیایی که یک دهم قیمت اصلی نیست فقط فرمول قوی تری از هروئین است و بسیار مخرب تر  متاسفانه درایران  بین خانم ها 90 درصد مصرفکنندگان کراک زیر 24 سال هستند روند رو به رشد کراک در ایران نشان می دهد که در فروردین ماه سال هشتاد و پنج6/26 درصد مراجعان به هروئین و 3/30 در صد آنها به کراک اعتیاد داشتند ولی در شش ماه بعد در شهریورماه اعتیاد به هروئین

 64/16 درصد کاهش یافت در حالی که مصرف کراک تا 2/56 درصد افزایش یافت.

کراک به دلایل علمی و پزشکی ثابت شده ماده ی مخدر ووحشتناک است چندمورد از دلایل آن عبارت است از :

1-کراک هرویینی ست که تا حد امکان اشباع شده یعنی یک گرم کراکاز 10 تا 100 گرم هرویین ساخته شده ولی قیمت آن هم قیمت هرویین و در بعض مواقع بهمراتب ارزان تر از هرویین است.اعتیاد آن نسبت به هرویین بسیار شدید تر و فوری تر و ترک آن بسیار مشکل تراست .

2-کراک ماده مخدرجدیدونوینی است یعنی در واقعبا نام جدید معرفی شده نوجوانان نمی دانند که بدتر از هرویین است بنابراین وحشتیکه از هروئین دارند و باعث می شود که به طرفش نروند از کراک ندارند اکثرا خیالمیکنند که کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است . به همین دلیل ازمصرف آن وحشت ندارند و این شروع و علت فاجعه است.

3-مصرف حتی یک بار کراک اعتیاد آور است و این تفاوت اساسی کراکبا قرص های اکستازی است که اگر چه در بلند مدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت

 بالاندارند . تبلیغات زیادی که شبانه روزی علیه قرص های اکستازی شده باعث شده که خطرکراک در سایه

و پنهان باقی بماند .

4-کراک بر خلاف هروئین تریاک و حشیش و ... بدون بواست و مصرف آنبسیار ساده و بدون نیاز به وسایل بزرگ و صرف وقت زیاد است ..یعنی بسیار کم هزینهاست ..حتی یک نوجوان می تواند در حمام یا در توالت کراک استعمال کند در ظرف کمتر ازالی 2 دقیقه چنانچه حتی بلافاصله شخص دیگری وارد حمام یا دستشویی بشود متوجهنخواهد شد .حتی در شرایطی که همه در خواب هستند امکان مصرف آن زیر پتو یا ملافه بایک فندک کوچک و دو عدد سنجاق وجود دارد .

5-کراک بسیار کوچک است از نخود کوچکتر به اندازه ی یک عدس حتییک دانه ماش را به نوک سنجاق میچسبانند و همین اندازه می تواند بارها با یک سنجاقداغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد .بنابراین جاسازی آن بسیار ساده و خانواده ها بهساده گی نمی توانند آن را کشف کنند . حتی چیزی شبیه دقیقا یک تکه گچ از دیوار کندهشده و به اندازه یک دانه ماش(نوعی حبوبات بسیار ریز است) توجه هیچ کس را جلبنمیکند

6-با وجود اینکه مواد اولیه کراک در ایران هرویین است بسیارارزان تر از هرویین در اختیار نوجوانان قرار میگیرد هر واحد آن بین 2هزار تا هزاروپانصد تومن که در اویا می تواند حتی 5 روز مورد استفاده قرار گیرد توجه کنید باتنها روزی 300 تومن . که البته اگر پول بیشتری دراختیار شخص باشد بسیار ارزان ترخریداری می شود این مبلغ پول در اختیار تمام نوجوانان ایران قرار دارد . البتهابتدای کار با این مقدار آغاز می شود ولی بعد از چند ماه به سرعت مصرف بیشتر وبیشتر میشود و حالا دیگر فرد آلوده شده باید به هر طریق پول مورد نیازش رافراهم کند و این زمانی ست که شخص اگر دخترباشدبه تن فروشی واگرپسر باشدبه دزدیو فروختن حتی ساعت دستش به مبلغ هزارتومن راضی میشود و حتی گاهی فروش ناموس خود. به خاطر داشته باشید که معتاد به کراک باید و بایدپول موردنیازش را فراهم کند و این مقدمه سیاهی زندگی او میشود چون بعد از زمان کوتاهی دیگرنزدعزیز ترین کسانش هیچ ارزش واعتباری ندارد .

7-معتاد به تریاک می تواند سال ها زنده و خانوده اش را سرپرستی کند .حتیمعتاد هروئیین می تواند10تا 20 سال زنده بماند و اگر وادار به تزریق نشود شاید حتیبیشتر .اما معتادی که 3ماه بعد از مصرف کراک تا 30 (سی) کیلو از وزن بدنش کم می شودآیا بیش از 2 سال زنده می ماند ؟

معتاد به کراک در پایان اولین سال اعتیادش حداقل کبد و طحالش راقطعا از دست خواهد داد.معتاد به کراک هرگز نمیتواند بیش از یک ماه زندگی عادی داشتهباشد پس از یک ماه یااولین نشئه و در حال چرت زدن و یا خمارئ در حال درد کشیدن است . دردهای عضلانی و استخوانی وحشتناک.بنابراین نمیتواند کار و زندگی عادی داشته باشد . پس از 6 شش ماه (به نسبت قدرت بدنی اشخاص) دیگر نشئگی هم نخواهد بود معتاد یا خمار است و درحال درد کشیدن و با مصرف زیاد بدون اینکه نشئه بشود فقط کمی دردش ساکت میشود .اینتقریبا اخرین ماه های عمر یک معتاد به کراک است و انتهای آن که خیلی از معتادان

 کراک است که حد اکثر 2 ماه بعد آنمعتاد می میرد.

 

شیشه مرگ

 

کریستال دی متامفتامین هیدروکلراید یا به زبان عامیانه کریستال ،یک ماده قدرتمند ،اعتیاد آور و به شکل ترکیبی و مصنوعی است.

کریستال به شکل بزرگ و شفاف و مانند کریستال واقعی و به رنگهای آبی ، صورتی و سبز یافت می شود .

این ماده در خیابان به نام های (( مت )) و ((تینا )) و در بعضی موارد (( آیس )) و (( شیشه )) شناخته شده است .

 

چه افرادی از این ماده استفاده می کنند ؟

افرادی که در کارنامه خود به دنبال تنوع هستند به این ماده روی می آورند . کریستال اغلب یه صورت تفریحی در میهمانی ها و برای بالا بردن و وسعت دادن به لذات جنسی و در بعضی موارد برای بیدار ماندن استفاده می شود .

 

چگونه استفاده می شود :

مانند دیگر آمفتامینها ، کریستال معمولا به صورت (( سیگارت )) ، (( بلعیدن )) ، ((مایع خوراکی )) و ((تزریقی )) استفاده می شود . در مواردی به صورت ((شیاف مقعدی )) نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

تاثیرات کریستال :

 

کریستال یا شیشه محرک بسیار قوی است که فعالیتهای مرکزی سیستم عصبی را سرعت می دهد . این ماده اعتیاد آور و نسبت به آمفتامینهای دیگر از نظر اجتماعی ،عاطفی ، روانی ،و حرکتی و حتی تحرکی آسیب بیشتری به فرد وارد می کند .

گاهی اوقات افرادی کریستال را به عنوان مسکن مصرف می کنند که اگر فرد آن را یکبار به عنوان مسکن استفاده می کنند و به تجربه مجدد آن علاقمند می شود . کم کم به سوی این ماده کشیده می شود .

 

استفاده کریستال می تواند موجب آسیب های زیرشود :

1- خشکی دهان                      

 2-افزایش سرعت تنفس

3- سر درد های طاقت فرسا     

   4- تپش قلب

5- سوزش و ترک لبها            

 6- سیاهی رفتن چشم

7- تعرق بیش از اندازه بدن      

 8- بالا رفتن فشار خون

9- بالا رفتن درجه حرارت بدن  

10- یبوست

11- بزرگ شدن مردمک چشم 

 12- لرزش دستها و انگشتان

استفاده دوز بالای کریستال می تواند موجب آسیب های مهلک در رگهای مغزی و در نهایت مرگ شود. کریستال می تواند در رفتار فرد مصرف کننده نیز اثر بگذارد :

1-افزایش حرکتهای فیزیکی

2- نا آرامی

3- پر خاشگری

4 – بی خوابی شدید

5 – پارانویا ( جنون سوء ظن )همراه با تورم

6 – اختلال و بی نظمی در وظایف کلیه و ریه

7 – تغییر ناگهانی در گفتار و رفتار و اختلال ادراک

8 – تب اشتهایی سوءتغذیه و کم وزنی مفرط

9 – نوعی حالت سر خوشی

10- اضطراب و دلواپسی

11 – خشونت و رفتار خصمانه

12 – حمله های ناگهانی هراس و اضطراب

13 – نشاط و دلخوشی بیش از حد

14 – تکرار حرفها و کارهای ساده

15 – پر چانگی

 

کریستال و رفتار جنسی :

استفاده از کریستال می تواند نیاز و فعالیت جنسی فرد به طور غیر عادی افزایش دهد که او را وادار به افراط در فعالیتهای جنسی نماید که قطعا آسیبهای جبرا ناپذیری را به دنبال دارد .

 

کریستال و بیماری های عفونی :

استعمال کریستال با استفاده ازپیپ یا سیگارت موجب سوزاندن و بریدن لبها می شود که احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت c  را افزایش می دهد .

استعمال کریستال از طریق سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقی از قبیل : قاشق صافی شریان بند و ....  به صورت مشترک نیز موجب بیماریهای عفونی از جمله انواع هپاتیت c شود .

 

وابستگی :

خیلی از کسانی که کریستال استفاده می کنند این ماده را وابسته کننده توصیف می کنند با توجه به این ماهیت وابسته کننده این ماده فرد از لحاظ روانی و جسمی به آن وابسته می شود . شخصی که به لحاظ روانی به آن وابسته می شوند بیش از هر چیزی در زندگی طالب آن می شود .اغلب موجب بروز میل بیش از حدی برای استفاده از این ماده در شخص می شود .

 

علائم ترک :

کسانی که به یکباره استعمال کریستال را قطع می کنند دچار علائم زیر می شوند :

1 – افسردگی شدید

2- خونسردی و بی علاقگی

3- خواب طولانی

4 – به هم ریختگی روانی

5 – کم آوردن انرژی

6 – سراسیمگی

7 – توانائی محدود در دستیابی به لذتها

8 – اضطراب

 

کریستال و رانندگی :

پس از مصرف کریستال رانندگی بسیار خطرناک است . رانندگانی که تحت نفوذ این ماده هستند بیشتر مایلند که ریسک کنند .

وقتی اثر مصرف آن از بین می رود فرد دچار خستگی و گرفتگی شدید می شود که در رانندگی بسیار خطرناک است .

 

 

 

سپاس و تشکر فراوان از استاد روانشناس بالینی جناب آقای دکتر علی احمدی

گردآوری توسط : عزت الله فریدنیا