اولین پرواز بشر
ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٧   کلمات کلیدی: اولین پرواز بشر ،ارویل و و ویلبر رایت
 ارویل و و ویلبر رایت کسانی بودند که اولین هواپیمای قابل کنترل موتوردار و سنگین تر از هوا  را ساختند و گام مهمی در تحقق رویای پرواز بشر برداشتند.
به گزارش سرویس تاریخ فرارو، برادران رایت سالها بر روی گلایدرها و وسایل نقلیه مشابه قبل از نخستین پروازشان کار می‌کردند.
دو برادر دوچرخه فروش پس اینکه خبری در روزنامه مبتنی درباره مرگ یک گلایدر سوار خواندند به این فکر افتادند که اطلاعاتی در این زمینه کسب کنند. آنها در ۱۸۹۹ گلایدر مدل و در تابستان ۱۹۰۱ اولین گلایدر واقعی آنها برای آزمایش آماده شد. آنها "کیتی هاوک" را برای این موضوع انتخاب کردند اما پرواز آن چندان موفقیت آمیز نبود.  
آنان پس مطالعات بیشتر روی گلایدرها دومین گلایدر خود "قناری" را ساختند و ماشین ابداعی خود را پس از تدارک و پیش بینی تمامی تمهیدات لازم در روز 14 دسامبر 1903 به پرواز درآوردند که پرواز موفقیت آمیزی نبود. با این وجود آنان سه روز بعد ، هواپیمای یک موتوره خود را برای چهار مرتبه در آسمان به پرواز درآورند و اولین انسانهایی شدند که پرواز با هواپیما را تجربه کردند.
در یک صبح پنجشنبه رویایی که باد مناسبی نیز در فضای اطراف ساحل پیچیده بود ابتدا ارویل و سپس ویلبر و بعد بار دیگر ارویل و سپس ویلبر مجموعاً چهار پرواز انجام دادند. هواپیمای دوباله آنها از روی یک ریل پرتاب چوبی به مسافت حدود 18 متر و در جهت مخالف بادی به سرعت بیش از 20 مایل در ساعت 32 کیلومتر در ساعت به هوا بر میخاست. 
در اولین آزمایش، ویلبر مسافتی در حدود 120 فوت را در مدت زمانی در حدود 12 ثانیه طی کرد. در آخرین و طولانی ترین پرواز نیز که به وسیله ویلبر انجام شد مسافتی در حدود 852 فوت در 59 ثانیه طی شد. حوالی ظهر آن روز ، یکی از معدود شاهدان این پروازها که جوانی به نام "جانی مور" بود پس از دیدن موفقیت برادران رایت ، در حالی که از خوشحالی در پوست خود نمی گنجید، شروع به دویدن در کنار ساحل کرد و فریاد زد: "آنها بالاخره موفق شدند، آنها بالاخره موفق شدند، چقدر خوب شد که آنها بالاخره پرواز کردند." 
"ویلبر رایت" که عمر کوتاه تری داشت در 30 مه 1912 در اثر ابتلا به بیماری تیفوئید در سن چهل و پنج سالگی درگذشت و برادرش "ارویل" در 30 ژانویه 1948 در سن هفتاد و شش سالگی درگذشت. مجموعه عکس های آلبوم برادران رایت در موزه کتابخانه کنگره امریکا نگهداری می‌شود.


ویلبر (راست) و ارویل رایت در جوانی


برادران رایت در اتاق کارشان. سال 1897


یکی از اولین گلایدرهای ساخته برادران رایت. سال 1901


به هوا فرستادن اولین گلایدر ساخته شده برادران رایت. 1901


ماکت گلایدر ساخته برادران رایت در سال 1899


ویلبر رایت در کارگاه ساخت اولین هواپیمای تاریخ. سال 1902


از بین رفتن یکی از اولین گلایدرهای ساخته برادران رایت در باد. 1901


ویلبر رایت در حال بررسی گلایدر. سال 1902


پرواز یکی از برادران رایت با گلایدر. 1902


پرواز یکی از برادران رایت با گلایدر پیشرفته خود. سال 1902


پرواز یکی از برادران رایت با گلایدر. سال 1902


اولین هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت. سال 1903


آزمایش اولین هواپیمای ساخته شده به دست برادران رایت. 1903


اولین پرواز انسان با هواپیما. 17 دسامبر 1903


آزمایش اولین هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت. 1903


آزمایش ناموفق هواپیمای برادران رایت. 14 دسامبر 1903


پرواز ویلبر رایت با اولین هواپیمای ساخت بشر. 1904


ارویل رایت در "کتی هاوک" پس از آزمایش اولین هواپیما. 1903


آزمایش اولین هواپیمای برادران رایت در "کتی هوک". سال 1903
منبع : http://fararu.com/fa/

 
اهنگ تولدت مبارک براى که ساخته شده بود
ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٤   کلمات کلیدی: اهنگ تولدت مبارک ،پیکان

 

 اهنگ تولدت مبارک براى که ساخته شده بود


 
مجمع عالی نخبگان شهرستان قائمشهر
ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢۳   کلمات کلیدی: مجمع عالی نخبگان قائمشهر ،مازندران ،عزت الله فریدنیا ،حامد کلانی

با سلام 

وبلاگ رسمی مجمع عالی نخبگان شهرستان قائمشهر شروع به فعالیت کرده و از شما جوانان ، محققین ،پژوهشگران ، دانشجویان ، دانش آموزان و در یک کلام نخبگان شهرستان دعوت به عمل می آورد .

 

 

  ایمیل مجمع :  nokhbegan.ghaemshahr@gmail.com

 مجمع نخبگان به عنوان یک سازمان مردم نهاد با هدف شناسایی و حمایت از نخبگان در مازندران آغاز به کار کرد. مجمع عالی نخبگان تنها به جذب نخبگان علمی نمی پردازد بلکه نخبگان به طور عام همه اقشار اعم از ورزشی، مذهبی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی را شامل می شود.

یک بانک اطلاعاتی جامع و کامل از نخبگان و استعدادهای برتر در استان در اختیار وجود ندارد، بنابراین این مجمع در درجه اول با توجه به شاخص ها و ملاک هایی که در اساس نامه وجود دارد با عنایت به اهداف موسسان در حال فعالیت است. این مجمع قصد دارد تا با تاسیس بانک اطلاعاتی، علاوه بر شناسایی ظرفیت ها و پردازش اطلاعات نخبگان استان، نسبت به ساماندهی و حل مشکلات آنان از جمله بیکاری و تجاری سازی ایده ها اقدام کند. 

جناب آقای دکتر احمد فاطمی مدیرمجمع عالی نخبگان مازندران

  جناب آقای دکتر چوبچیان قائم مقام مجمع عالی نخبگان مازندران

  در حال حاضرمجمع عالی نخبگان استان مازندران واحد شهرستان قائمشهر با مدیریت اعضای شورای مرکزی نخبگان شهرستان که از سوی مجمع عالی نخبگان استان تعیین شده اند فعالیت خود را آغاز نموده است.

آقای حامد کلانی دانشجوی دکتری علوم آزمایشگاهی

آقای عزت الله فریدنیا فوق لیسانس ریاضی کاربردی  

  وب سایت رسمی مجمع عالی نخبگان استان مازندران :       http://www.nokhbeganmaz.ir/


 
مراحل و تاریخچه ساختن برج ایفل
ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٧   کلمات کلیدی: مراحل ساخت برج ایفل ،تاریخچه
 برج فلزی ایفل در میدان "شان دو مارس" پاریس به عنوان نمادی از کشور فرانسه در جهان شناخته شده و همه ساله بازدیدکنندگان زیادی از سراسر جهان را به سوی خود جذب می کنند. 
ساخت برج ایفل توسط "گوستاو ایفل"در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. در آغاز برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد و دو سال و دو ماه طول کشید.
این برج از ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه ساخته شده است و برای اتصال آن‌ها از ۲ و نیم میلیون پیچ مهره و میخ پرچ استفاده شده است. ارتفاع برج ۳۲۴ متر است که در زمان خود مرتفع‌ترین برج جهان بوده است. وزن برج ایفل بیش از ۱۰ هزار تن است که ۷ هزار و ۳۰۰ تن آن فولاد است.
این برج هم اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است. گفته می شود در سال ۲۰۰۶ قریب ۶٬۷۱۹٬۲۰۰ نفر از این برج دیدن کردند که با توجه به اینکه از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر از این بنا دیدن کرده‌اند، این بنا را پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان می دانند.
گوستاو ایفل سازنده برج
 
 
 
منبع : سایت فرارو
 
 

 
سومین کنفرانس ریاضیات مالی و کاربردها دانشگاه سمنان
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٠   کلمات کلیدی: عزت الله فریدنیا ،روش فیلترکالمن گروهی ،کوادراتور فیلتر ریشة دوم گروهی ،کاهش خطاهای نمونه گیری

ارائه الگوریتم qEnKF برای کاهش خطاهای نمونه گیری گروهی جهت کنترل و مدیریت پیش بینی متغیرهای تصادفی سری زمانی

عزت الله فریدنیا

  چکیده

در این مقاله، به تشریح  قواعد کوادراتور فیلترکالمن گروهی qEnKF)‌(‌ می پردازیم. . برای کنترل و مدیریت پیش بینی داده ها با خطای کمتر در مدلهای اقتصاد سنجی نظیر AR, ARMA, GARCH که در فضای حالت قرار میگیرند از روش فیلتر کالمن گروهی استفاده می کنیم ، فیلتر کالمن گروهی (EnKF) به عنوان یک روش یکسان سازی ترتیبی داده ها در گستره وسیعی استفاده میشود ، سپس با معرفی خطاها با استفاده از قاعدة qEnKF که به میزان قابل توجهی خطاهای نمونه گیری گروهی را کاهش میدهد. بهره می بریم. در این مقاله تلاش شده است که یک مدلی برای تخمین فضای حالت بر اساس خواص عددی قاعدة qEnKF و یکسان سازی داده ها برای پیش بینی متغیرهای تصادفی سری زمانی معرفی شود، بدین منظور پیش بینی باز ارز را پیشنهاد می دهیم تا با این روش بتوان معیاری جهت خرید و فروش به موقع ارز بدست آورد. روش qEnKF می تواند به تنهایی و یا همراه با مدلهای اقتصاد سنجی مورد استفاده قرار گیرد که به تشریح الگوریتم آن می پردازیم.

 واژه‌های کلیدی: روش فیلتر کالمن (KF) ، روش فیلترکالمن گروهی (EnKF) ، قواعد کوادراتور فیلترکالمن گروهی qEnKF)(‌، کاهش خطاهای نمونه گیری گروهی، کنترل و مدیریت داده ها.

جهت دریافت مقاله به اینجا  و اینجا کلیک کنید.

 

 **این مقاله در بهمن 1391 در سومین کنفرانس ریاضیات مالی و کاربردها دانشگاه سمنان پذیرفته شد و به صورت شفاهی ارائه گردید**


 
اولین کنفرانس بین المللی اقتصادسنجی و کابردها در دانشگاه ازاد اسلامی کردستان
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٠   کلمات کلیدی: عزت الله فریدنیا ،روش فیلترکالمن گروهی ،کوادراتور فیلتر ریشة دوم گروهی ،فضای حالت

ارائه روش qEnSRF در فضای حالت مدلهای اقتصاد سنجی جهت تخمین داده ها با بهترین دقت و کمترین خطا

محمد علی فریبرزی عراقی1 و عزت الله فریدنیا 2

عضو هیئت علمی دانشگاه 1، دانشجوی کارشناسی ارشد2

 

چکیده : در این مقاله، به تشریح  قاعدة کوادراتور فیلتر ریشة دوم گروهی  qEnSRF)‌( می پردازیم . قاعده qEnSRF)‌( ترکیبی از قواعد کوادراتور فیلترکالمن گروهی EnKF)‌(q‌و فیلتر ریشة دوم گروهی (EnSRF)  می باشد. برای تخمین و پیش بینی داده ها با خطای کمتر در مدلهای اقتصاد سنجی نظیر  AR , ARMA ،GARCH  که در فضای حالت قرار میگیرند از روش فیلتر کالمن گروهی استفاده می کنیم ، فیلتر کالمن گروهی (EnKF) به عنوان یک روش یکسان سازی ترتیبی داده ها در گستره وسیعی استفاده میشود ، سپس با معرفی خطاها با استفاده از قاعدة qEnSRF که به میزان قابل توجهی از خطای نمونه گیری گروه را کاهش میدهد. بهره می بریم. در این مقاله تلاش شده است که یک مدلی برای تخمین فضای حالت بر اساس خواص عددی قاعدة qEnSRF و یکسان سازی داده ها برای پیش بینی متغیرهای تصادفی سری زمانی معرفی شود، بدین منظور پیش بینی باز ارز را پیشنهاد می دهیم تا با این روش بتوان معیاری جهت خرید و فروش به موقع ارز بدست آورد. روش qEnSRF می تواند به تنهایی و یا همراه با مدلهای اقتصاد سنجی مورد استفاده قرار گیرد که به تشریح الگوریتم آن می پردازیم.

کلمات کلیدی : فضای حالت – مدلهای اقتصاد سنجی – فیلتر کالمن گروهی (EnKF) - کوادراتور فیلتر ریشة دوم گروهی  qEnSRF)‌(- یکسان سازی داده ها

 جهت دریافت مقاله به اینجا کلیک کنید. http://www.civilica.com 

 **مقاله در شهریور 91 در اولین کنفرانس بین المللی اقتصادسنجی و کابردها در دانشگاه ازاد اسلامی کردستان به صورت شفاهی ارائه گردید **


 
سومین همایش ملی دانشجویی اقتصاد ایران-دانشگاه مازندران
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٠   کلمات کلیدی: عزت الله فریدنیا ،روش فیلترکالمن گروهی ،پیش بینی و کنترل داده ها ،روش فیلتر کالمن

ارائه نظری روش فیلتر کالمن گروهی برای پیش بینی و کنترل نوسانات نرخ ارز

 

محمد علی فریبرزی عراقی  ، عزت الله فریدنیا 

چکیده: در این مقاله به تشریح روش فیلتر کالمن گروهی (EnKF) می پردازیم. روش فیلتر کالمن گروهی (EnKF) روشی بازگشتی و به عنوان یک روش یکسان سازی ترتیبی داده ها در گستره وسیعی استفاده میشود. در روش فیلترکالمن (KF) ، داده های نرخ ارز قرار گرفته در فضای حالت ، که عمل فیلترینگ بر روی آنها انجام شده است را میانگین گرفته و در مشاهدات برابر پیش بینی صورت میگیرد. در روش EnKF  با ایجاد اندازه گروه نوسانات نرخ ارز را در یک گروه محدود می سازیم ، حداقل و حداکثر نوسان قیمت را کنترل می کنیم که در نهایت EnKF به نقاط واقعی همگرا می شود و تخمین داده ها در فضای حالت را انجام می دهد که به تشریح این الگوریتم می پردازیم.

 

کلمات کلیدی : روش فیلتر کالمن (KF) ، روش فیلترکالمن گروهی (EnKF) ، پیش بینی و کنترل داده ها ، نوسانات نرخ ارز ، فیلترینگ مسئلة تخمین 

 

**مقاله در تیرماه 1391 در سومین همایش ملی دانشجویی اقتصاد ایران-دانشگاه مازندران پذیرفته شده است**


 
روایت آنتوان‌خان از ایران‌عصر‌قاجار؛ سنت‌ها
ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٠   کلمات کلیدی: ایران عصر قاجار ،آنتوان خان ،عکس ،عکاس
- آنتوان سوروگین بی شک یکی از مهمترین عکاسان زمان قاجار به شمار می رود. 
به گزارش سرویس عکس فرارو، آنتوان سوروگین معروف به «آنتوان خان» عکاس‌ ایرانی-گرجستانی زمان ناصرالدین شاه قاجار با مجموعه عکس هایش از مردم، مکان ها آداب و رسوم، مشاغل و خصوصا اقوام ایرانی در عین حال که یکی از نخستین عکاسان ایرانی است و به لحاظ هنری تصاویر درخوری به ثبت رسانده به لحاظ تاریخی، دارای اهمیت و اعتبار ویژه ای است.
 
آنتوان که فرزند پدر و مادر گرجی تبار مقیم ایران بود در سفارت روسیه در تهران به دنیا آمد و  از سنین جوانی همراه با برادرانش امانوئل و کولیا نزد عکاس معروف روسى دیمترى ایوانویچ ژرماکوف در تفلیس عکاسى را آموخت. 
او در سال ۱۸۷۰ میلادی بار دیگر به ایران بازگشت و در تبریز ساکن و سپس به دستگاه ولیعهد مظفرالدین میرزا راه یافت و از او لقب «خانى» گرفت؛ وی بعد از آن به تهران آمد و در خیابان علاءالدوله (فردوسى) کنار در شرقى میدان مشق یک عکاسخانه دایر کرد. 
سوروگین در این زمان از عکاسان نزدیک به ناصر الدین شاه محسوب می شد و گفته می شود که شاه قاجار علاقه‌ی زیادی به عکس‌های دربار و پرتره وی داشت.
بیشتر عکس‌های گرفته‌شده آنتوان خان متعلق به سال‌های ۱۲۴۹ تا ۱۳۰۹ خورشیدی است و او به علت این‌که توانایی صحبت کردن به زبان فارسی را مانند زبان مادری داشت، به خوبی توانست با اقشار فرهنگی مختلف مردم ایران ارتباط برقرار کند. عکس‌‌های او از دربار سلطنتی، حرمسراها، مساجد و بناهای یادبود دیگر ادیان بسیار شاخص بود و او را متمایز با دیگر عکاسان مشهور اروپایی در ایران می‌کند. 
گفته می شود که در دوران مشروطه، آنتوان خان به جمع مشروطه خواهان پیوست و به همین خاطر محمدعلی شاه قاجار دستور داد بمبی را در خانه کنار عکاسخانه‌ی وی منفجر کنند؛ بر اثر این حادثه یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های عکاسی دوران قاجار از بین رفت. 
همچنین در دوران رضا شاه پهلوی دو هزار نگاتیو شیشه‌اى پرارزش سوروگین توقیف شد که تا سال‌ها بعد در دست خاندان پهلوی بود.
عکس های این عکاس ایرانی اکنون در «گالری هنر فریر» در واشنگتن، موزه‌ی ملى نژادشناسى شهر لیدن و موزه عکس آمستردام هلند نگهداری می شود. در اینجا قصد داریم در مجموعه ای چند قسمتی نگاهی به عکس های این عکاس ایرانی بیاندازیم؛ عکس هایی که جدا از ارزش زیبایی شناختی هر یک سندی تاریخی از زندگی ایرانی در نزدیک به چندین دهه پیش است. لازم به ذکر است عبارات ذیل هر عکس تنها توضیحی است که درباره آنها ذکر شده است.

اجرای مراسم زورخانه‌ای در جشن نوروز در میدان ارگ تهران


ضیافت ناهار یکی از مقامات


عروسک گردانی


مسابقات اسب دوانی 


نماز جمعه


روضه خوانی


نمایش تعزیه


بست نشینی


بست نشینی


نقش آفرینان تعزیه


نمایش تعزیه


نمایش تعزیه


مراسم عزاداری محرم


قمه زنی


عزاداری ظهر عاشورا


قمه زنی


آئین رسمی تشییع جنازه مقامات


ورزش در زورخانه
منبع : سایت فرارو 
http://fararu.com/