اولین زن تحصیلکرده جهان
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱۳   کلمات کلیدی: اولین زن تحصیل کرده ،اولین زن ،اولین تحصیلکرده ،النا کورنارو

اولین زن تحصیلکرده جهان

تحصیلات از گذشته برای خانم ها بسیار سخت بوده است زیرا در دوره های مختلف بانوان همیشه در فشار و سختی بوده اند اما در این میان خانم هایی نیز بوده اند که راه پیشرفت را طی کرده اند. "النا کورنارو" اولین زنی است که توانست به مدارج عالی تحصیلات دست بیابد.

این خانم که اهل ونیز است در سال 1678 توانست مدرک دکترای فلسفه را زیر نظر برترین استادهای آن دوران کسب کند. این خانم بیشتر عمر خود را صرف کارهای خیریه و آموزش به کودکان بی سرپرست کرد تا نهایت در سال 1684 درگذشت.

اولین زن تحصیلکرده جهان+ عکسمنبع : http://news.iranema.ir


 
اولین فاتحان بلندترین قله جهان اورست
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳   کلمات کلیدی: اولین فتح قله اورست ،سِر ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی

سِر ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی نخستین انسان‌هایی بودند که توانستند قله اورست را فتح کنند و نام خود را در تاریخ ثبت کنند.

به گزارش سرویس تاریخ فرارو، سِر ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی را باید اولین فاتحان بلندترین قله جهان دانست که در 29 مه ۱۹۵۳ در ساعت ۱۱٫۳۰ به قله اورست رسیدند.
ماجرای این فتح بزرگ زمانی آغاز شد که در سال 1953 گروهی از کوه نوردان فرا خوانده شدند تا با حمایت امپراطوری بریتانیا و به رهبری کلنل جان هانت شانس خود برای صعود به قله اورست بیازماید. ادموند هیلاری و نورگای هم یکی از اعضای همین گروه اعزامی بودند.
این تیم اعزامی بریتانیایی با 14 کوهنورد و 350 باربر عازم اورست شدند، در آن زمان بهترین کفش ها و لباس های کوهنوردی و ... در اختیار گروه قرار گرفته بود تا هیچ کمبودی چه از نظر اقتصادی و چه از نظر غذایی و... نداشته باشند .
بعد از روز ها تلاش و کوهنوردی ها ی بسیار دو تن از اعضا گروه که بیش ترین شانس برای صعود به قله را داشتند و همگان این دو نفر را از اولین فاتحان اورست می دانستند پس از رسیدن به قله ی جنوبی به دلیل کمبود اکسیژن از ادامه ی راه خودداری نمودند و شانس به هیلاری و نورگای رجوع کرد و دو روز بعد هیلاری 33 ساله همراه با نورگای پای بر قله گذاشتند.
جرج لووه عکاس و مستند ساز که خود از اعضای این تیم به شمار می رفت با دوربینش توانست این فتح بزرگ را به تصویر بکشد؛ او آخرین بازمانده فتح بزرگ بود که سال گدشته از دنیا رفت.
سِر ادموند هیلاری (سمت چپ) و تنزینگ نورگی پیش از صعود