سیگار و رابطه آن با زندگی

لطفا در صورت استفاده از مطالب منبع آن ذکر گردد

Ice :

 یک فرم صاف و شفاف از کریستای از مت آمفتامین است که شبیه یخ است.

 YABA :

به زبان تایلندی یعنی داروهای دیوانگی ،که قرص های مت آمفتامین Yaba در ملاقاتهای جوانان بویژه در ریوها یا پارتی هایی که اکستازی برقرار بود در ایلات متحده ظاهر شد. این قرص ها معمولا قرمزمایل به نارنجی یا سبز هستند که در ته مشروبات الکلی بسته بندی میشوند . این قرص ها لوگو های مختلفی دارند که اغلب آنها wy  است. قرص های مت آمفتامین معمولا به صورت قرص های معمولی بلعیده می شوند و یا به صورت خورد شده تهیه میشوند. تمامی حالت های مت آمفتامین به شدت خطرناک بوده ودارای اثرات تضعیف کننده دراز مدتی می باشند

سیگار و اروپا:

کریستف کلمب برای پیدا کردن  راهی برای اثبات کروی بودن زمین به سرزمین های دور سفر میکرد و در این سفرها گام به سرزمینی نهاد که امروزه به کوبا معروف است.در کوبا بومیان برگهای گیاه توتون را در داخل نی های استخوانی و یا در داخل نوعی چپق به نام "تاباکو"قرار می دادند که بصورت یک لوله توخالیY مانند بود که قسمت دو شاخه آن در بینی جای می گرفت و سپس آن را می کشیدند و بدلیل بهره گیری  از همین وسیله و واژه" تاباکو "بود که بعدا برگهای توتون بنام" توباکو" یا"تنباکو" شناخته و معروف شد. کریستف کلمب هرگز تصور نمی کرد این وسیله رفع خستگی بومیان آمریکا که حتی در مراسم مذهبی نیز آن را می سوزاندند،   روزی بلای خانمانسوز و نیرویی مرگ آفرین برای جوامع بشری سراسر جهان باشد.چون وی هنگام باز گشت به اسپانیا ، مقداری از برگها و دانه های گیاه توتون را به عنوان یک گیاه جادویی و عجیب به آن کشور آورد و این آغاز ورود توتون از امریکای مرکزی به اروپا بود.

سیگارو ایران :

در ایران نیز در زمان شاه عباس اول، توتون  وارد ایران شد  و  بتدریج  بین  مردم  رواج یافت تا اینکه درسال 1316 هجری شمسی کارخانه دخانیات ایران با تولید سالانه 600 میلیون نخ سیگار شروع بکار کرد و آن را به صورت انبوه در دسترس مردم قرار داد. در ایران سالانه 50 هزار مرگ زودرس داریم که نقش مصرف دخانیات در بروز سکته و سرطان و بیماریهای ریوی مرگ زا در این تعداد مرگ و میر بسیار واضح و مشهود است.

توتون :

ماخوذ از ترکی بوده و دارای برگهای پهن و درشت و گلهای سرخ یا سبز رنگ و ساقه ای یک متری است و از نظر تقسیم گیاه شناسی از گروه بادمجانیان است که در مناطق گرم و معتدل کره زمین می روید. ریشه عربی واژه توتون به "دخان " ریشه انگیسی آن به تاباکو ، ریشه فرانسوی و آلمانی آن تاباک معروف است.

سیگار و سرطان مری :

در ایران به ویژه در گرگان و ترکمن صحرا و هشت پر ، شیوع سرطان مری بیشتر است و دلیل آن مصرف توتون و چای داغ است

 سیگار و پوست بدن :

در واقع چهره افراد سیگاری مزمن 10 سال مسن تر به نظر می رسد زیرا دستها ، صورت و لب های افراد سیگاری کدر و زرد شده که سبب فرسودگی و پیری زود رس پوستی و اعضاء داخلی بدن آنها می شود و بر زیبایی نیز لطمه می زند

سیگار و همنشینی با آن:

و به طور متوسط روزانه 120 نفر در جهان در اثر همنشینی با افراد سیگاری مبتلا به برونشیت مزمن و آمفیزم و سرطان ریه شده و در آینده نزدیک جان می دهند

قلیان (غلیان) :

قلیان از فرهنگ عربی گرفته شده و به معنی جوشش است.در هندوستان "حقه" و در سوریه "نفس "و در ترکیه و عراق به نام  "نارگیله "مشهور است. قلیان از ابتکارات ایرانیان است که در زمان شاه عباس ساخته شده و بعد به کشورهای دیگر رفته است. علت انتخاب نام " نارگیله "برای قلیان نیز این است که گاهی "کوزه قلیان " را از گیاه نارگیل یا یک نوع کدو می ساختند. افرادی که قلیان می کشند ، چون پک های طولانی و عمیقی می زنند به عوارض بیماری ریوی ، به ویژه برونشیت مزمن ، آمادگی بیشتری دارند.

چپق :

چپق از واژه ترکی چوپوق بوده است . چپق هم نوعی تدخین توتون است که دسته ای چوبی و سفالین دارد . معمولا چپق را که نوعی توتون نرم است و در سر چپق می ریزند و دود می کنند

پیپ :

 پیپ در واقع همان چپق فرنگی است با دسته کوتاه و ظریف که برای تدخین توتون کار برد دارد.توتون پیپ دارای برش های عرضی بوده و آن را با اسانسهای مخصوص خوشبو می کنند.

سیگار و سیگارت و سیگار برگ  : 

 منظور از سیگار یا سیگارت ، قرار دادن مقداری توتون در یک لوله استوانه ای که از جنس کاغذ می باشد. واژه سیگار که امروزه متداول است در حقیقت بر گرفته از همان سیگار برگ بوده و درست همان سیگاری است که بومیان امریکا در غلاف لفافه ذرت می پیچیدند.

منبع : 

·        فریدنیا، عزت الله؛ فریاد مرگ ، 1387. ( مقاله )

 

/ 0 نظر / 20 بازدید