بخش هایی ازکتاب تازه های مواد رواﻧﮕﺮدان و اعتیاداور

ناشر  :   معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر    

مازندران

 

                                 گرد آورنده : عزت الله فریدنیا

 

                              مترجم : مهندس  پرویز ظهرابزاده

 

                              زیر نظر : دکتر رضا حبیبی ساروی

 

 

 

باشگاه داروها چیست ؟

 

در گذشته ها داروهایی که جوانان در باشگاه های رقص و شلوغ استفاده می کردند اصطلاح باشگاه را برای آن نهادند . باشگاه داروها هنوز در این زمینه نیزحکمفرما میباشد همچنین در سایر زمینه های اجتماعی در داخل جامعه ظاهر شده اند از جمله در مشروب فروشی ها و در فضای دانشکده ها و یا پارتی ها و انجمنها و دبیرستانها. کلوپ داروها فقط به اکستاسی و مفتامین ، GHB ، کتامین و روی پنول محدود نمی شوند . همچنین داروهای دیگر از قبیل ماری جونا و الکل جز داروهای محبوب در کلوپ ها می باشند. کلوپ ها، باشگاه هایی برای جوانان است که به عنوان سرگرمی غیر الکلی تبلیغ میشوندو خانواده ها را وانمود می کنند که جوانان در ایمن و سلامتی هستند.

 

ریو( دیوانگی و جارو جنجال و غو غا سالاری ):

 

ریو رقصیدن در طول تمام شب در پارتی ها می باشد که در اواسط 1980 در اروپا بوجود امد . در سال 1990 پس از کسب محبوبیت در میان نوجوانان و جوانان سازمان دهنده های ریو  (پارتی های آزاد ) که امروزه بوسیله ترویج کنندگان آن دارای برچسب می باشند به اشاعه و ترویج آن ادامه می دهندو به صورت پیچیده وخبره درآمده اند . ریو اغلب مورد توجه نوجوانانی که لباس های شل و ول و باد کرده و رنگارنگ و گردن بندهای پلاستیکی می پوشند عمومیت گرفت. امروزه ریو معمولا در محل هایی نظیر انبارهای خالی میدان ها و کلوپ های رقص به طور متوالی برگزار می شود. ریوها با حضور تعدادی کم و یا زیاد بصورت رمزی در غروب ها شروع و سپیده دم به اتمام می رسد.

 

بچه کراک :

 

بچه هایی هستند که مادران آنها در دوران بارداری کراک و کوکائین مصرف کرده اند که خیلی آنها را نسل از دست رفته می نامند پیش بینی می شود آنها رنجها و خسارتهای برگشت ناپذیری از قبیل هوش و ذکاوت و مهارتهای اجتماعی را تحمل می کنند. کاربرد دانش و تکنولوژی پیشرفته امروزه دریافته است که قرار گرفتن در معرض کوکائین در دوران جنینی ممکن است منجر به کمبودهایی در زمینه عملیات شناختی و فرآیندهای اطلاعاتی و توجه به قابلیت ها و توانایی های تکلیفی که برای موفقیت در دوران مدرسه محسوب می شود را دربرگیرد

طبقه بندی مواداعتیاد آور

 

 

 

مواد مخدر را به اعتبارات متعددی می توان طبقه بندی کرد. مثلا اگر آنها را به طبیعی، نیمه مصنوعی و مصنوعی گروه بندی کنیم، یا از نظر تاریخ کشت یا آشنایی بشر با آنها، کشف و ساخت دسته بندی کنیم، یا در دو گروه، یعنی گروه مواد مخدری که مصرف پزشکی دارد. یا گروه مواد مخدری که مصرف پزشکی ندارد، دسته بندی شوند، همه درست بوده، ولی در عین حال هیچیک طبقه بندی یا تعریفی جامع و مانع نمی باشند. اگر چه متخصصیــن، طبقه بندی هایی از جنبه های علمی و تجربی ارائه داده اند ولی بهترین نوع گروه بندی از طرف سازمان بهداشت جهانی به عمل آمده که طبقه بندی مواد از جهت تاثیر آنها بر انسان است . این طبقه بندی به صورت زیر می باشد:

 

 □  توهم زاها (Hallucinations)

 

 □  کانابیس یا شیره گیاه شاهدانه (CANNABIS)

 

 □  مواد مخدر

 

 □  سستی زاها (مسکنها – خواب آورها)

 

 □  آرام بخش ها

 

 □  چسب و مواد فرار (مواد استنشاقی)

 

 □  محرک ها

 

 □  الکل ، توتون و قهوه = (Neglected Invisible Drugs)

 

کوکائین : یک داروی مهیج اعتیاد آورخیلی قوی می باشد. کراک همان کوکائین است که اصطلاح کراک مربوط به صدای ترکیدن و شکسته شدن آن در زمانی که گرم می شود ، می باشد. اصل کوکائین برگرفته از کوه های جنوب آمریکا می باشد مردمانی که 500 سال قبل از میلاد می زیسته اندبه کوکائو احترام می گذاشتند . برگ بوته های کاکائو را در مراسمات مذهبی استفاده می کردند و هنوز هم برای از بین بردن اثرات ضعف در جنگ استفاده می شود. کوکائین های الکلی ( ترکیبات شیمیایی بیدار شده در برگ بوته های کوکائو که در پزشکی و داروسازی یا به عنوان سم مورد استفاده قرار میگرفت ) که در اوایل 1900 مردم تاثیرات منفی و زیان اور آن را تشخیص دادند. بیش از 250 نوع گیاه کاکائو وجود دارد اما فقط سه نوع از آنها در معاملات داروهای غیر مجاز بطور گسترده استفاده می شود.به نام های :

 

کاکائوی هاناکو: در بولیوی و پرو رشد و پرورش می یابند.

 

کاکائوی آمازونیان: در حوزه رودخانه آمازون پرورش می یابند.

 

کاکائوی کلومبیان: در کلمبیا پرورش می یابند.

بخش هایی ازکتاب تازه های مواد رواﻧﮕﺮدان و اعتیاداور

/ 3 نظر / 24 بازدید
مصطفی

سلام خوبه يعنی مطالبت جالبه فقط زمينه ی وب تو طراحی کن باحال بشه خيلی با حالی قربانت بای

در فراسوي نگاهت اميد را ميتوان جست . اميدي که براي من سنگين است و مرا نيروي تحمل آن نيست . من آن توکل را ندارم که بر اساسش اميدم را تاييد کنم . زيباست آن دل آرام و قلب مطمئنت . و خوشا بحال آن ضمير پاکت

علی

سلام آقاعزت خيلی جالبه راستی من نام کاربری به بلگفا می دم باز نميکنه می گه اشتباه است برايه چيه می دونی؟موفق باشی بای